Travnjak je deo svake okućnice, bilo da se radi o manjoj ili većoj površini. Retki su oni koji nemaju bar mali deo ovog zelenila oko svog doma. Kada planiramo uređenje površine oko kuće, sadnju biljaka i setvu trave, najvažnije je da najveći procenat ukupne površine ostavimo baš za travnjak. Biljke se po nekom pravilu sade uz ivice staza, uz zidove, a centralni deo zauzima travnata površina. Ukoliko se on ne održava i ne neguje kako bi trebalo, ceo vrt neće izgledati najbolje.

travnjak

Setva trave

Najbolja je jesenja setva, ali travu možete sejati i u periodu od aprila do juna meseca. Izbegavajte leto zbog visokih temperatura.

Zašto je jesenja setva najbolja? U prvoj polovini jeseni temperature su povoljne, a i optimalna je vlaga u zemlji. Bokorenje trave se odvija postepeno, a zemljište je još uvek dovoljno toplo za razvoj dubljeg korenovog sistema. Upravo je to garancija da ćete dugi niz godina uživati u kvalitetnom travnjaku. Još jedna prednost jesenje setve je što semenskim korovima ne pogoduju hladne jesenje noći.

Pre sejanje trave očistite površinu od korova. Najbolje je da koristite hemijska sredstva koja deluju preko lista. Kada se rešite korova počnite sa pripremom terena. Za dobar travnjak je potrebno 15-20 cm kvalitetne zemlje. Celokupnu površinu preorite kultivatorom. Nakon toga poravnajte grabuljama i posejte seme trave. Posle povaljajte površinu da seme bude na dubini od 1-2 cm. Odabir semena je izuzetno važan faktor za lep travnjak. Kada kupujete seme morate naglasiti da li je površina koju želite da prekrijete u senovitom ili na sunčanom delu vrta. Kod odabira semena će vam pomoći agronom u poljoprivrednoj apoteci.

travnjak u vrtu

Zalivanje travnjaka

Nakon setve najvažnije je zalivanje travnjaka. Vreme nicanja trave je od 7-14 dana. Nakon toga, ako na nekim mestima imate praznine, dosejte travu i popunite ta mesta. Koliko često ćete zalivati površinu zavisi od temperature u tom periodu i od toga da li će biti padavina ili neće. Tokom leta travnjak zbog visokih temperatura gubi na kondiciji i zato je potrebno obilno zalivanje. Izuzetak od ovoga je površina koja je u senovitom delu zbog dužeg zadržavanja vlage i u tom slučaju ako preterate sa zalivanjem dolazi do sabijanja zemlje.

travnjak nega

Travnjak – košenje

Prvo košenje, nakon setve, ćete imati kada trava dostigne visinu od 10-tak cm. Nemojte kositi nižu travu da ne bi došlo do kidanja travnatih vlati. Tokom godine trava se kosi u periodu od proleća do jeseni jednom nedeljno ili jednom u deset dana, sve zavisi od vremenskih uslova. Visina trave nakon košnje bi trebalo da bude 3-5 cm. Preko leta bi bilo poželjno ostaviti visinu do 7 cm da bi se stvorila izolacija koja će štititi bokor i koren od pregrevanja i isušivanja. Poslednja košnja travnjaka u godini bi trebalo da bude sredinom oktobra. U tom slučaju će trava dovoljno da naraste i stvori izolacioni sloj lisne mase kao zaštitu preko zime. Ako kosimo kasnije zbog boljeg vizuelnog efekta, nanosi se velika šteta travi, jer je na taj način nespremno uvodimo u zimu.

Pokošenu travu nemojte ostavljati na travnjaku, osim u manjim količinama pre letnjih suša, jer se na taj način može poboljšati vlažnost zemljišta.

trava

 

Prihranjivanje travnjaka

Prihranjivanje travnjaka možete uraditi tri puta godišnje. Najvažnija je prva prihrana krajem februara ili početkom marta meseca kada se travanjak oporavlja od zime. Tada koristite NPK 15.15.15 i to 3-5 kg na 100m2. Ono se sporije rastvara, pa će samim tim i delovanje biti produženo. Od aprila do juna meseca može se odraditi i dodatna prihrana jednom mesečno azotnim đubrivom KAN 27%  i to 2-4 kg na 100m2. Ova prihrana pomaže razvoju zelene mase biljke i daje bujnu travu sa lepom tamnom bojom i primenjuje se nakon košenja. Obavezno zalivajte travnjak nakon ovoga ili obavite prihranu pre najavljene kiše.

Tokom novembra dodajte NPK 8.16.24 i to 2-3 kg na 100m2. Ovo đubrivo utiče povoljno na ukorenjavanje i smanjuje bujanje, što je dobro za “stanje” travnjaka pred zimu.

trava-ispred-kuće

Provetravanje travnjaka

Da bi travnjak bio kvalitetan i lep on mora biti negovan i oko njega se mora raditi (pod tim ne mislimo samo na košenje). Jedan od većih problema je zagušenost zemlje, jer se s vremenom na zemlji natalože odumrle trave koje guše zemlju i onemogućuju kvalitetan dotok vode, hranjivih stvari i vazduha. Kada dođe do ovoga pojavljuju se korovi  i mahovina. Tada je potrebno provetravanje travnjaka. Provetravanje je idealno vršiti jednom ili dva puta godišnje. Potrebno je bušiti rupe u travnjaka u koje ulazi vazduh koji će dopreti do korena trave. Izgrabuljajte travnjak i probadajte vilama zemljište, ako nemate mašinu koja to radi (prozračivač trave).

Zaključak je da kvalitetno zemljište, redovno zalivanje i prihrana, pravilno košenje i provetravanje travnjaka garantuje da će trava biti jaka i zdrava.