1. Razumevanje razmnožavanja hortenzija
Vrste hortenzija: Najčešće razmnožavane vrste uključuju hortenziju s velikim listovima (Hydrangea macrophylla), metličastu hortenziju (Hydrangea paniculata) i glatku hortenziju (Hydrangea arborescens). Iako svaka ima jedinstvene karakteristike, sve se mogu razmnožavati sličnim metodama.
Metode razmnožavanja: Hortenzije možete razmnožavati putem reznica ili polaganjem. Obe metode su efikasne, ali reznice su obično lakše za baštovane početnike.
2. Razmnožavanje hortenzija putem reznica
Korak 1: Odaberite pravi trenutak
Najbolje vreme za uzimanje reznica hortenzije je kasno proleće ili rano leto kada biljka aktivno raste, sa zelenim i savitljivim stablima koja su idealna za ožiljavanje.
Korak 2: Izaberite i pripremite reznicu
Izaberite zdravo, necvetajuće stablo dugo oko 10-15 cm. Orežite ga neposredno ispod čvora lista pomoću oštrih i čistih makaza za orezivanje. Uklonite donje listove, ostavljajući samo dva ili tri para listova na vrhu. Da biste smanjili gubitak vode, skratite velike listove na pola.
Korak 3: Ožiljavanje reznice
- Ožiljavanje u vodi: Stavite reznicu u čašu vode, tako da su donji čvorovi potopljeni. Stavite je na svetlo mesto bez direktnog sunca, menjajući vodu svakih nekoliko dana. Korenje bi trebalo da se formira za nekoliko nedelja; kada budu dugački 2-5 cm, reznica se može posaditi u zemlju.
- Ožiljavanje u zemlji: Umočite odsečeni kraj reznice u hormon za ožiljavanje (opciono), i posadite je u saksiju napunjenu dobro drenirajućom smešom ili tresetom i perlitom. Lagano zalijte i prekrijte plastičnom kesom kako biste stvorili vlagu. Stavite je na toplo i svetlo mesto (daleko od direktnog sunca). Proverite korenje posle 2-4 nedelje blagim povlačenjem reznice.
Korak 4: Presađivanje
Kada se korenje dobro razvije, obično nakon nekoliko meseci, presadite reznicu u veću saksiju ili u baštu. Izaberite mesto sa delimičnom do potpunom senkom, u zavisnosti od vrste hortenzije. Temeljno zalijte i nastavite sa redovnim zalivanjem dok se biljka ne primi kako treba.
3. Razmnožavanje hortenzija polaganjem
Korak 1: Izaberite nisku granu
Polaganje uključuje savijanje grane do zemlje kako bi se podstaklo ožiljavanje dok je još uvek spojena sa matičnom biljkom. Izaberite savitljivu granu blizu tla.
Korak 2: Pripremite tlo
Iskopajte plitki kanal (5-8 cm dubine) gde će grana dodirnuti zemlju. Dodajte humus, tj. kvalitetnu zemlju, kako biste poboljšali drenažu i plodnost.
Korak 3: Postavite granu
Savijte granu u rov tako da najmanje jedan čvor lista dodiruje tlo. Uklonite sve listove koji će biti zakopani. Prekrijte čvor zemljom, ostavljajući vrh grane iznad tla. Koristite kamen ili spajalicu da je pričvrstite na mestu.
Korak 4: Podsticanje ožiljavanja
Održavajte tlo vlažnim tokom ovog procesa. Može proći nekoliko meseci dok se korenje ne formira. Do sledećeg proleća grana bi trebalo da razvije sopstveni korenski sistem.
Korak 5: Odvajanje i presađivanje
Kada se korenje dobro razvije, odvojite granu od matične biljke i pažljivo iskopajte novu hortenziju, pazeći da zadržite korenski sistem. Presadite je na stalno mesto i dobro zalijte.
4. Nega vaših novih hortenzija
- Zalivanje: Novorazmnožene hortenzije zahtevaju stalnu vlagu tokom prve sezone rasta. Zalivajte obilno i redovno.
- Malčiranje: Dodajte sloj malča oko osnove biljke kako biste zadržali vlagu i regulisali temperaturu.
- Đubrenje: Koristite uravnoteženo, sporootpuštajuće đubrivo u rano proleće za zdrav rast.
- Orezivanje: Orezujte u skladu sa vrstom hortenzije kako biste podstakli cvetanje i bujan rast. O tome kako se hortenzije pravilno orezuju možete pročitati ovde.
Zaključak
Razmnožavanje hortenzija je pravi način da proširite svoj vrt ili podelite ove prelepe biljke s drugima. Bilo da koristite reznice ili polaganje, prateći ove korake uživaćete u raskošnim cvetovima novih hortenzija dugi niz godina.