Magnolija grandiflora “Gallisoniensis”

6,500.00 RSD

Magnolija grandiflora gallisoniensis je spororastuća zimzelena biljka. Listovi su tamnozeleni, sjajni i kožasti na dodir. Imaju eliptičan oblik i mogu biti prilično veliki, do 20 cm dužine. Zimzeleni karakter ove biljke omogućava joj da pruža kontinuiranu zelenu boju tokom čitave godine. Naličje listova je smeđe boje. Cveta tokom leta (od juna do septembra) krupnim cvetovima bele boje. Zimzelena magnolija ima plodove koji predstavljaju izduženu skupinu u obliku šišarke. Jako crvene semenke su smeštene u tim plodovima i sazrevaju od kraja septembra do kraja novembra. Biljka može dostići visinu 3-6 m. Krošnja je uža i piramidalna. Odgovara joj blago kiselo i vlažno tlo koje je bogato humusom. Zemljište mora biti dobro propusno. Tokom hladnih zimskih dana zaštitite biljku od smrzavanja. Više o zimzelenim magnolijama pročitajte u našem blogu. U ponudi su sadnice visine 100-120 cm, čiji izgled možete videti na fotografiji broj 4 (13.11.2024).

3-6m sunce polusenka zimzeleno
Opis

Magnolija grandiflora “Gallisoniensis”

Magnolija grandiflora gallisoniensis je spororastuća zimzelena biljka. Listovi su tamnozeleni, sjajni i kožasti na dodir. Imaju eliptičan oblik i mogu biti prilično veliki, do 20 cm dužine. Zimzeleni karakter ove biljke omogućava joj da pruža kontinuiranu zelenu boju tokom čitave godine. Naličje listova je smeđe boje. Cveta tokom leta (od juna do septembra) krupnim cvetovima bele boje. Zimzelena magnolija ima plodove koji predstavljaju izduženu skupinu u obliku šišarke. Jako crvene semenke su smeštene u tim plodovima i sazrevaju od kraja septembra do kraja novembra. Biljka može dostići visinu 3-6 m. Krošnja je uža i piramidalna.

Zaštita preko zime 

Magnolija grandiflora “Gallisoniensis” vodi poreklo iz jugoistočne Amerike, samim tim naše podnevlje (uslovi kontinentalne klime) nisu idealni za ovu biljku. Bez obzira na to, ona se prilagođova i našim uslovima. Dok je biljka mlada obavezno je zaštitite tokom zimskih meseci. Kasnije, kako biljka biva starija, njena otpornost je mnogo bolja na niske temperature. Najčešće nas pitate kako zaštititi magnoliju. To ćete uraditi agril folijom, tako što ćete komplet prekriti sadnicu. Umesto agril folije možete koristiti jutani džak, napunite ga slamom ili suvim lišćem i prekrijte biljku. Ako bude snega tokom zime, obavezno ga skidajte sa prekrivene sadnice da se biljka ne slomi pod teretom. Kada ne preti više opasnost od jutarnjih mrazeva, skinite zaštitu sa biljke. Nikada ne koristite najlon, pošto biljka mora da “diše” ispod zaštite.

Ako je magnolija u kontejneru onda je preko zime unesite u zatvoren prostor (šupa, garaža), gde temperatura ne ide u minus, ali i ne prelazi 5 stepeni. Mora imati svetlosti i povremeno je zalivajte. Koliko često ćete zalivati biljku zavisi od temperature prostorije, to sami morate odrediti.

Magnolija – sadnja i nega

Ovoj magnoliji odgovara umereno vlažno i blago kiselo zemljište, ne voli krečnjak. Magnolija “Gallisoniensis” se sadi na suncu, ne odgovara joj senoviti deo vrta. Jaki vetrovi mogu oštetiti biljku dok je mlada, pa bi bilo idealno da je zaštitite od udara tih vetrova. Potrebno je redovno zalivanje biljke, naročito preko leta. To radite ujutro ili uveče, ne zalivajte biljku dok su temperature visoke, tj. u sred dana. Najčešće se sadi pojedinačno na travnjaku ili pored ulaza. Od ove vrste možete formirati i drvored.

Zanimljivosti o magnolijama možete pročitati u našem blogu.

Dodatne informacije
Boja cveta

Bela

Pozicija za sadnju

Polusenka

,

Sunce

Tip biljke

Zimzelena

Visina biljke

100cm i više