Cercis – Judino drvo
Cercis – judino drvo je u vreme cvetanja jedno od najlepših ukrasnih vrsta koje možemo videti u našim vrtovima. Može se formirati kao drvo, ali i kao grm. Dostiže visinu 6-8 m. Dokazano je da je ovo drvo jedno od najstarijih na našoj planeti. Listovi su srcolikog oblika, krupni i razvijaju se u maju mesecu, a opadaju kasno u novembru. Biljka cveta pre listanja. Cvetovi su bez mirisa, ljubičasto-roze boje, i formiraju cvasti u obliku grozda. Cvet izbija čak i iz debla, ne samo iz grana, tako da je biljka potpuno prekrivena ovom divnom bojom. Ova biljka spada u porodicu mahunarki, plod je svetlo smeđa mahuna koja sazreva u jesen i ostaje na stablu kao ukras preko zime (sve do početka proleća). Judino drvo ima tanku crvenkastu ili sivo-crnu koru, nije svakidašnja, i izgleda kao da je ispucala. Mlade grane imaju sjajnu koru.
Nega Judinog drveta
Odgovara mu mesto sa dosta sunca i toplote. Cvetanje je bolje ako je prethodno leto bilo toplo i trajalo duže, a manje ako je bilo dosta padavina (to može biti jedan od uzroka zašto drvo ne cveta bogato). Cercis ne voli previše vlage, pa ga nemojte previše zalivati. Odlično će podneti duge sušne periode. Biljka ne traži orezivanje, sem ako je potrebno ukloniti stare i oštećene grane. Ako ne želite da raste previše visoko, možete je održavati na manjoj visini. Judino drvo možete saditi i u malim i u velikim vrtovima. U malim vrtovima predstavljaće zanimljiv detalj, a u velikim ih možete saditi kao drvored.
Legenda
Latinski naziv biljke – cercis siliquastrum – je dobilo po legendi koja kaže da je Juda pokušao da se obesi o granu ovog drveta nakon izdaje Isusa. Pretpostavka je da ova biljka vodi poreklo iz Judeje, pa otuda i njen naziv JUDINO DRVO.
U Španiji i u Italiji cercis – judino drvo zovu i drvo ljubavi zbog prelepe boje cvetova i srcolikih listova.
Više o ovoj vrsti pročitajte u našem blogu Judino drvo – cercis.