Picea pungens glauca – srebrna smrča
3,500.00 RSD
Picea pungens glauca – vrsta smrče kod koje četine menjaju boju od srebrno-plave do zeleno-sive. Raste relativno brzo. Dostiže visinu i preko 15m. Sadi se kao soliter na travnjaku ili u grupama po tri sadnice ukoliko imate veći vrt. Srebrna smrča je izdržljiva biljka i može tolerisati različite tipove zemljišta i klime. Sadi se na plodnim i dobro dreniranim staništima. Odgovara joj sunčano mesto u vrtu, ne voli senku.U sušnim periodima je potrebno redovno zalivati i bar jednom godišnje prihranjivati organskim đubrivima. Kombinujte je sa nižim poleglim četinarima kao što su razne vrste juniperusa ili sa visokim ukrasnim grmovima. Ukoliko formirate ostrvo od biljaka, zanimljiva je kombinacija ove biljke sa japanskim javorima. U ponudi su sadnice u busenu visine 90-100 cm.
Poštarina za ovu sadnicu je 800 din.
Nema na zalihama
Picea pungens glauca
Picea pungens glauca – poznata i kao srebrna smrča je vrsta zimzelene biljke kod koje četine menjaju boju od srebrno-plave do zeleno-sive. Raste relativno brzo.
Listovi su zelenkasto-plavi, a mladice sivo-plave. Plodovi su male šišarke koji se pojavljuju u jesen. Srebrna smrča je izdržljiva biljka i može tolerisati različite tipove zemljišta i klime. Međutim, najbolje uspeva u područjima sa hladnijim zimama i umerenom klimom. Tokom hladnih zimskih dana predstavlja predivan ukras u vrtu. Dok većina biljaka miruje, ona je u punoj lepoti, naročito ispod snega.
Sadnja srebrne smrče
Ovaj četinar se može saditi u vrtovima svih stilova. Može se saditi u grupama ili kao pojedinačno drvo (soliterna sadnja). Najčešće se sadi tri sadnice u grupi (formira se trougao). Rastojanje između sadnica bi trebalo da bude 4-5m. Često se koristi i kao zaštita od vetra (tada se sadi nekoliko sadnica u nizu) ili kao zanimljiv element u pejzažu. Ukoliko imate vrt veće površine možete sebi obezbediti živi zid od ovog četinara. Svojom bojom uneće dodatnu svežinu vašem vrtu. Kombinujte je sa nižim poleglim četinarima kao što su razne vrste juniperusa ili sa visokim ukrasnim grmovima (na primer sa fotinijom “Red Robin” ili listopadnim vrstama poput vajgele “Alex”). Kada formirate ostrvo od biljaka, zanimljivo će izgledati japanski javori u kombinaciji sa ovom vrstom. Srebrna smrča se sadi na plodnim i dobro dreniranim staništima. Odgovara joj sunčano mesto u vrtu, ne voli senku.
Nega srebrne smrče
Ako se pravilno neguje, srebrna smrča može biti najlepši deo baštenskog pejzaža. U sušnim periodima je potrebno redovno zalivati i bar jednom godišnje prihranjivati organskim đubrivima. Takođe je važno redovno uklanjati sve oštećene i suve grane kako bi biljka ostala zdrava. Uz pravilnu negu, srebrna smrča može biti dugo godina najatraktivniji deo vašeg vrta. Veoma je otporna na gradska zagađenja, pa se iz tog razloga često koristi.
jelka