Pirokanta crvena – vatreni trn
Pirokanta crvena – vatreni trn je zimzeleni do poluzimzeleni grm koji ide u visinu od 2-4 m, a u širinu 2-3 m. Raste voema brzo. Grane su trnovite i uspravne. Kasnije se blago povijaju prema dole. Cvetovi su sitni i beli i javljaju se u maju mesecu. Njen najlepši ukras su crvene bobice koje okite ovaj žbun u septembru mesecu i ostaju na njemu skoro cele zime. Biljka ima bodlje u obliku trna i otuda i naziv za nju “Vatreni trn” (ovo je prevod latinske reči pyracantha). Tokom zime delovi vrta u kojima nema četinara i zimzelenih biljaka postaju nezanimljivi. Lišće opadne i ostaju samo gole grane. Vatreni trn unosi crvenu boju i živost u takve delove vrta.
Nega crvene pirokante
Pirokantu možete saditi s namerom da prekrijete neki neugledni zid ili drugu površinu. U tom slučaju, biljku ćete formirati kao penjačicu – puzavicu, iako ona to nije. Osigurajte joj potporu i vodite njene mlade grane uz tu potporu (žica, deblji kanap, drvene lestvice…). Kao i večina ukrasnih grmova, tako i pirokanta nije zahtevna biljka. Najbolje će napredovati na mestu sa dosta sunca, mada i u blagoj senci može lepo da se razvija. U senci će znatno manje cvetati, pa samim tim će i bobica biti manje, ali može da se sadi i na takvom mestu. Dobro podnosi duge letnje suše, ali i niske zimske temperature. Što se tiče tla nema nekih posebnih zahteva, odgovara joj dobro drenirano tlo, kao i većini biljaka.
Kombinacije u vrtu
Crvena pirokanta se najčešće sadi za formiranje živih ograda. Ukoliko se opredelite za to, rastojanje između sadnica bi trebalo da bude oko 1 m. Često možemo videti i pojedinačnu sadnju ovih grmova, gde se formiraju razni oblici (kvadar, kocka ili lopta), pa izgledaju veoma zanimljivo tokom zime kada biljku ukrase crvene bobice. Ne morate saditi samo jednu boju, već možete kombinovati crvenu pirokantu sa žutom. Ako imate veću dužinu sadite npr. pet metara jedne boje, pa pet metara druge boje, mada može zanimljivo izgledati i naizmenična sadnja (1+1).
Više o orezivanju i razmnožavanju pirokante možete pročitati na našem blogu Vatreni trn – pyracantha.