Polegli četinari su zimzelene biljke koje su, uglavnom, niskog rasta. One nemaju stablo i rastu poleglo, kao da leže. Koriste se kao pokrivači tla na prostorima koji zahtevaju niži rast biljaka.
Najčešće su guste forme, pa tako sprečavaju rast korova. U današnje vreme mnogi će manje travnate površine zameniti sadnjom poleglih četinara. Razlog tome je što su zahvalni za održavanje, relativno brzo rastu i prekrivaju željeni prostor i mogu se orezivati po želji. Orezivanje možete obavljati tokom cele sezone, jedino izbegavajte zimski period.
Polegli četinari se javljaju u svim nijansama zelene boje, u nekoliko nijansi plave i sive, i u zlatno-žutoj boji. Kolorit ovih zimzelenih biljaka je veoma širok. Pored jednobojnih četinara postoje i šatirani (zeleno-beli, zeleno-žuti, plavo-žuti,…).
Spomenićemo samo neke vrste koje su najrasprostranjenije, tj. koje se najčešće koriste u našoj okolini.
– JUNIPERUS SQUAMATA “BLUE CARPET” – Ovo je četinar horizontalnih i poleglih grana plave boje. Raste u visinu do pola metra i širi se do 1,5 metra. Pogodna je vrsta za sadnju u grupacijama u većim vrtovima ili parkovima, na padinama.
Takođe, može se saditi i pojedinačno u alpinetumu i u većim žardinjerama. Izuzetno je lep u kombinaciji sa ružama, cvetnicama ili ispred grupe ukrasnog cvetnog šiblja. Gde god da ga posadite nećete pogrešiti. Ovaj četinar svojom plavom bojom daje akcenat i većim travnatim površinama.
Polegli četinari
– JUNIPERUS HORIZONTALIS “BLUE CHIP” -Srebrno-plavi četinar nepravilne puzave forme. Boja četina je plava i tokom zimskih meseci. Visina biljke je 30-tak cm, a širina može biti i do 1,5 metra.
– JUNIPERUS SQUAMATA “BLUE STAR” – Ovo je polegli i patuljasti četinar. Širi se do pola metra, a visina mu je 30-tak cm. Krošnja mu je kompaktna, a boja je sivo-plava. Idealna biljka za sadnju u alpinetumu (kamenjaru), za sadnju u manjim vrtovima i žardinjerama. Izgleda odlično u kombinaciji sa mini ružama.
– JUNIPERUS HORIZONTALIS “GOLDEN CARPET” – Grane ovog četinara su sasvim polegle i spuštaju se niz potporne zidove (ako zidovi postoje na mestu sadnje). Žuto-zlatna boja je upadljiva i svakako predstavlja osveženje u vrtu. Tokom zimskih meseci četine dobijaju ružičasti ton. Visina biljke je 30-tak cm, a širina može biti i do 2 metra.
Od četinara zlatno-žute nijanse izdvajamo i
– JUNIPERUS OLD MEDIA GOLD – Ovo je malo viši četinar. Dostiže visinu do 1 metra, a širinu i do 2 metra. Pogodan je za pojedinačnu sadnju, za kombinacije sa višim četinarima, a isto tako i za sadnju u grupacijama u većim vrtovima.
– JUNIPERUS PROCUMBENS NANA – Visina biljke je 20-tak cm, a širina 80 cm. Nezamenljiva biljka u malim vrtovima i kamenjarima.
Generalno, polegli četinari se sade za maskiranje (sakrivanje) šahti, uličnih cevi, ispred cvetnih bordura, pored staza, u alpinetumu, oko kuglastih i žalosnih formi drveća. Primena im je veoma široka, pa se zato i sreću u vrtovima najrazličitijih formi i stilova. Kod sadnje juniperusa vodite računa o njihovoj krajnjoj veličini, odnosno širini. Nemojte ih pregusto saditi, jer će ulaziti jedno u drugo, pa neće izgledati uredno. Iako vam se čini da je retko posađeno, to su biljke koje se brzo šire i u relativno kratkom roku će zatvoriti željeni prostor.