Šimšir ili lat. Buxus sempervirens je veoma lepa zimzelena vrsta šiblja, kojoj bi svakako trebalo posvetiti punu pažnju. Ovo nije bez razloga, jer je šimšir odličan izbor ako želite zelenu površinu čistih, geometrijskih formi. Zato i kažemo, ova biljka je odličan izbor za kreativce. Možete je koristiti samostalno ili u kombinaciji sa drugim biljkama. Najlepša kombinacija bi bila sa crvenim i žutim berberisima, koje takođe možete orezivati po želji. U zavisnosti koju visinu želite, tako ćete i odabrati vrstu berberisa (niski rastu do 50 cm, viši 1-2m). Šimšir dostiže visinu do 3m, a širinu 1-1,5 m.

Šimšir – biljka za kreativce

Šimšir se najčešće sadi radi formiranja žive ograde, ali i za bordure i niske žive ograde. Veoma često možete videti oivičen ružičnjak baš ovim biljkama, i to izgleda veoma elegantno i perfekcionistički. Ukoliko ih sadite u tu svrhu, razmak između sadnica mora biti 50-tak cm.

On raste sporo, ali to mu nije velika mana, s obzirom na ostale osobine i sve mogućnosti koje pruža.
Može da izraste do 3 m, što predstavlja odličnu osnovu za orezivanje i pravljenje odgovarajuće forme. Inače, njegovu gustu, kompaktnu krošnju čine sitni, sjajni, tamno zeleni listići, u proleće jasno zelene boje.Veoma dobro podnosi orezivanje, jer ima odličnu regenerativnu sposobnost, što omogućava stvaranje najrazličitijih oblika. Dok je biljka mlada orezuje se i nekoliko puta godišnje, da se razgrana kako treba. Kod odraslih biljaka idealan period za orezivanje je april-maj i drugo orezivanje može biti u jesen. Orezujte biljku kada je oblačan dan, nikako kada je jako sunce.

Što se tiče zalivanja dok je biljka mlada mora se redovno orezivati, i kasnije zalivajte biljke ali umereno da ne dođe do truljenja korena, naročito ako je biljka u senovitom delu.

Šimšir nije zahtevan kada je vrsta zemljišta u pitanju, podnosi sve vrste tla i lepo raste, mada će biljka najlepša biti ako je sadite na dobro dreniranom tlu koje je bogato humusom. Sadi se na suncu, polusenci i u potpunom hladu. Zalivanje je umereno, pogotovu ako je biljka posađena u senovitom delu vrta.

šimšir-ideja3

Bolesti šimšira

Šimšir napadaju razni insekti, naročito biljne vaši. Protiv toga koristite blage insekticide. Ako se pojavi gljivično oboljenje preporučuje se prskanje blažim rastvorom plavog kamena.

Ideje za oblikovanje šimšira:

šimšir-ideja4

šimšir-ideja2