Sedum kamtschaticum “Variegatum”
Sedum kamtschaticum variegatum je niski sedum koji ima zelene listove sa žutim obodom. Cveta od juna do avgusta meseca žutim cvetićima. Dostiže visinu od 5-10 cm, a širinu i do pola metra. Identičan je kao sedum “Ellacombeanum“, samo što ima šarene listove.
Sadnja
Sedumi se sade kao pokrivači tla i za kombinacije sa drugim biljkama. Od njih se mogu napraviti raznobojni cvetni tepisi. Ukoliko želite postići takav efekat u bašti, sadite ih u grupama na rastojanju od 25-30 cm jednu od druge. Najlepše kombinacije se postižu sa čuvarkućama, jer su ovo srodne biljke. Sedume takođe koristimo za sadnju na problematičnim i teže dostupnim mestima, kao što su strmine u vrtu ili zemljište između kamena i stazica. Idealne su biljke za kamenjare, cvetne leje i zidove, ivičnjake… Možete ih saditi i u saksijama i staviti ih na terasu ili balkon. Najlepši su u prikladnim ćupovima, visećim korpama, u posudama od keramike i drugim dekorativnim predmetima koji mogu dodatno ulepšati vaš eksterijer.
Nega
Ovo su biljke koje brzo rastu, a samim tim brzo se i šire, pa spadaju u jedne od najomiljenijih pokrivača tla. Najbolje uspevaju na sunčanim mestima, ali tolerišu i polusenku. U svojim listovima sedumi skladište vodu, pa iz tog razloga dobro podnose i duže sušne periode. Ne bi trebalo da ih preterano zalivate da ne dođe do truljenja biljke. Pošto uopšte nije zahtevna biljka, ona uspeva i na najsiromašnijem tlu, pa se često može videti u šupljinama zidova ili na stenama. Odlično podnose niske temperature, te im nije potrebna nikakva zaštita tokom zimskih meseci.
Nešto o sedumima
Sedumi spadaju u jednu od najlepših, ali i najmanje zahtevnih biljaka. Pripadaju porodici Crassulaceae koja obuhvata preko 1000 vrsta lisnatih sukulenata. Danas se ne zna tačan broj vrsta seduma, je se svakim danom pojavljuju novi hibridi. Ime sedum potiče od latinske reči SEDERE, što znači umiriti, jer se listovi nekih vrsta seduma koriste kao melem za povrede.
O tome kako se sedumi razmnožavaju možete pročitati na našem blogu.