Magnolija grandiflora – zimzelena magnolija
Magnolija grandiflora je spororastuća zimzelena biljka. Njeni listovi su krupni, kožasti i veoma sjajni. Naličje listova je smeđe boje. Cveta tokom leta (od juna do septembra) krupnim cvetovima bele boje. Cvetovi mogu biti prečnika 12-30 cm. Zato je i dobila ime “Grandiflora”, što znači veliki i krupni cvet. Zimzelena magnolija ima plodove koji predstavljaju izduženu skupinu u obliku šišarke. Jako crvene semenke su smeštene u tim plodovima i sazrevaju tokom jesenjih meseci. Biljka može dostići visinu 15-20 m. Krošnja je široka i piramidalna.
Magnolija grandiflora – zaštita preko zime
Zimzelena magnolija vodi poreklo sa jugoistoka Amerike, samim tim naše podneblje (uslovi kontinentalne klime) nisu najpovoljniji za ovu biljku. Bez obzira na to, ona se prilagođova i našim uslovima. Dok je biljka mlada morate je zaštititi od hladnih zimskih dana. Kasnije, njena otpornost je mnogo bolja na niske temperature. Što je biljka starija to će bolje podneti hladne zime. Najčešće pitanje je kako da zaštitite ovu biljku tokom zimskih meseci. To ćete uraditi agril folijom, tako što ćete komplet prekriti sadnicu ili ćete umesto agril folije uzeti jutani džak, napuniti ga slamom ili suvim lišćem i prekriti biljku. Ukoliko bude snega, obavezno ga skidajte sa prekrivene sadnice da se biljka ne slomi pod teretom. Kada ne preti više opasnost od jutarnjih mrazeva, skinite zaštitu sa biljke.
Ako je zimzelena magnolija u kontejneru onda je preko zime unesite u zatvoren prostor (šupa, garaža), gde temperatura ne ide u minus, ali i ne prelazi 5 stepeni. Prostorija u kojoj se nalazi mora imati svetlosti i povremeno zalivajte biljku.
Sadnja i nega magnolije
Odgovara joj umereno vlažno i blago kiselo zemljište, ne podnosi krečnjak. Zimzelena magnolija se sadi na osunčanim mestima, ne u senci. Jaki vetrovi mogu da oštete biljku dok je mlada, pa bi bilo idealno da je zaštićena od udara tih vetrova. Potrebno je redovno zalivanje biljke, naročito preko leta. To radite ujutro ili uveče, ni slučajno ne zalivajte biljku dok su temperature visoke. Najčešće se sadi pojedinačno na travnjaku, kao soliterno stablo, ali od ove vrste možete formirati i drvored.
Zanimljivosti o magnoliji možete pročitati u našem blogu.