Erika roze
Erika roze će bojom svog cveta i lista ublažiti zimsku melanholiju i učiniće da svaka bašta izgleda lepše i dinamičnije. Rod erika broji više od 800 vrsta biljaka. Najčešće se gaje kao sobne biljke, pa ne mogu opstati na otvorenom, ali postoje i vrste koje mi možemo gajiti u našim vrtovima i koje bez problema podnose niske temperature.
Opis ružičaste erike
Ova prelepa biljka spada u niske zimzelene žbunove. Raste u visinu do 40 cm, formira žbun prečnika 40-50 cm. Interesantna je zato što ima cvet u zimskom periodu, kad skoro su skoro sve bijlke u fazi miroavanja. Listovi su joj igličasti, intenzivne zelene boje i veoma su dekorativni, pa je biljka lepa i kada ne cveta. Cvetovi su ružičasti, zvonasti, sakupljeni u cvastima.
Ova biljka cveta i pod snegom, pa je iz tog razloga mnogi žele imati u svom vrtu. U vreme zimskog sivila, erika je u svom punom sjaju. Ako je zima blaga, procvetaće već u decembru mesecu. Inače, ukoliko su zime “prave”, onda će cvetati krajem februara ili početkom marta.
Nega i sadnja erike
Erikama odgovara sunčano ili polusenovito stanište. Tlo mora biti dobro drenirano i blago kiselo. Kupite u poljoprivrednoj apoteci gotov supstrat za rododendrone i pomešajte ga sa zemljom na mesto gde ćete saditi ovu biljku. Zalivajte je kišnicom ili odstajalom vodom. Zemlja mora biti dobro propusna da se suvišna voda ne zadržava kod korena biljke. Ako je zima oštra, zaštitite koren biljke grančicama ili malčom. Erika će biti posebno dekorativna ako se gaji u kamenjaru u kombinaciji sa patuljastim četinarima. Može da se sadi u grupama uz staze ili u kombinaciji sa drugim niskim grmovima.
Erika – orezivanje
Orezivanje erike se obavlja, kao i kod drugih cvetnih grmova, odmah nakon cvetanja. Odstranite uvele cvetne grančice i na taj način ćete održati gustinu žbuna i podstićete rast novih izbojaka. Tako pripremate biljku za sledeću sezonu u kojoj će ona biti još bujnija i lepša.
Više o ovoj biljci pročitajte na našem blogu “Erika – biljka koja će ublažiti zimsku melanholiju”.