Kuglasta Super Trouper ruža stablašica – cveta narandžastim cvetovima od maja do prvih jakih mrazeva. Na jednoj grani ima mnogo cvetova, ova vrsta formira male bukete na svakoj grani. Prečnik krošnje može biti do 100 cm. Narandžaste ruže su idealne za kombinacije, kako sa četinarima, tako i sa stablašicama druge boje cvetova, poput bele “Schneewittchen“ . Bilo da ih sadite pojedinačno ili u grupama, one su nezamenjive u vrtovima modernog dizajna. U jesen, pred najavu jakih mrazeva, obavezno zaštitite kalem biljke.
Mesto za sadnju Super Trouper ruže
Kao i sve druge ruže, tako i stablašice vole sunčano mesto u vrtu. Mogu da se sade i u polusenci, ali je veoma važno da svetlosti dobijaju minimum 6h tokom dana. Izbegavajte mesta koja su na udaru jakih vetrova. Što se tiče tla, odgovara im zemljište koje je bogato humusom i dobro drenirano. Ne odgovara im glinovito tlo. Ako je zemlja gde planirate sadnju lošeg kvaliteta, promenite je ispod i oko sadnica, ako želite da vaše biljke rastu i razvijaju se kako treba.
Kuglasta Super Trouper ruža stablašica u žardinjerama
Ruže stablašice možete saditi i u ukrasnim žardinjerama. Ako “Super Trouper” sadite u većoj žardinjeri, donji deo oko stabla popunite jednogodišnjim cvetnicama, ukrasnim travama, dihondrama… Ukoliko se odlučite za sadnju u žardinjerama, preko zime im obezbedite zaštitu, što znači da ih unesete u zaštićen prostor gde temperatura ne ide ispod nule. Ako nemate gde da unesete biljku, onda umotajte saksiju i na taj način zaštitite koren od smrzavanja. Inače, svake godine u jesen, pred najavu jakih mrazeva obavezno zaštitite mesto kalema ruže.
Nega stablašica
Kao i sve druge biljke, tako i stablašice traže određenu pažnju. Vodite računa da je oko sadnica uvek okopano, nemojte dozvoliti da trava bude skroz do biljke. Ostavite prečnik bar 50-tak cm čiste zemlje oko sadnice i to redovno okopavajte. Prihranjujte ih redovnim đubrivom za ruže od proleća do sredine avgusta. Ukoliko se pojavi neki problem, primetićete promene na lišću. U tom slučaju obratite se agronomu u poljoprivrednoj apoteci i koristite sredstvo za koje vam da preporuku.
Preko leta stablašice redovno zalivajte, naročito prvu godinu nakon sadnje, dok se ne ožile kako treba. Grančice koje rastu ispod kalema obavezno uklanjajte.
Više o stablašicama možete pročitati u našem blogu Ruže stablašice – dominantne među cvećem.