Sedum spectabile – debela koka
Sedum spectabile – debela koka – je vrsta visokog seduma koja počinje sa cvetanjem u leto i cveta do prvih mrazeva. Pčele i leptiri obožavaju ovu biljku. U narodu ovu biljku zovu žednjak, ranjenik i postoji još mnogo drugih naziva za nju. Svaki predeo u Srbiji ima neki svoj naziv za ovaj sedum. Visina biljke u vreme cvetanja je 40-50 cm. Cvetovi su tamno ružičaste boje i grupisani su na vrhu biljke. Može da se sadi pojedinačno, a i grupama. Ukoliko se sadi u grupi rastojanje izmedju biljaka bi trebalo biti 35-40 cm. Listovi su zeleno-sive boje, debeli, mesnati i blago zaobljeni…
Debela koka – sadnja
Ovoj biljci odgovara sunčano ili polusenovito mesto u vrtu. Što se tiče tla, uspeva na svakom staništu, sem na onom gde ima previše vlage. Kao i ostale vrste seduma, tako i ova ne voli vlažno tlo. Ukoliko ima previše vlage doći će do truljenja biljke i do njenog sušenja. Veoma dobro će podneti duge sušne periodu, visoke i niske temperature, loš kvalitet zemljišta, pa čak i potpuno zanemarivanje. Ona je pravi izbor za sadnju u kamenjaru i za kombinacije sa drugim trajnicama kao što su jesenje anemone, echinacee i zvezdani. Možete je saditi i u žardinjerama i kombinovati sa jednogodišnjim biljkama. Tokom zime nadzemni deo će uvenuti, a na proleće ona ponovo kreće sa vegetacijom.
Ova biljka se koristi u medicini i smatra se da je lekovita biljka.
Najviše se koristi u Ruskoj i Tibetanskoj narodnoj medicini i to za lečenje mnogih bolesti. Zvanična istaživanja nisu sprovedena ili nisu završena. Kod nas se ova biljka koristi za uklanjanje kurjih očiju, žuljeva i izraslina na petama (poput čuvarkuće). Skine se zaštitna opna, stavi se na bolno mesto i previje zavojem.
Razmnožavanje
Kao i niski sedumi, tako i visoki najjednostavnije se razmnožavaju deljenjem korena u kasnu jesen ili rano u proleće. Možete biljku razmnožavati i reznicama.