Cedrus deodara
Cedrus deodara – himalajski kedar je izuzetno lep visoki četinar. Pažnju privlači svojim gustim granama koje nežno padaju na dole. Boja mu iz svetlo zelene, s vremenom prelazi u sivo zelenu. Debljina iglica je veoma mala, oko 1mm, pa ova vrsta deluje veoma nežno u odnosu na druge četinare. Može da poraste i do 30m.
Ukras su mu šišarke koje imaju različit oblik i boju u zavisnosti od toga da li su muške ili ženske. Muške šišarke himalajskog kedra su tamno crvene boje, izdužene i veće od ženskih koje su okruglastije. Himalajskom kedru najviše odgovara kiselije i dobro propusno zemljšte (treset).
Celokupan izgled biljke ostavlja jak utisak na posmatrača svojom gracioznošću i elegancijom. Posebno je lep kada ga prekrije sneg.
Sadnja kedra
Potrebno je da bude na zaštićenom mestu zato što je kao mlad osetljiv na hladnoću i jake vetrove. Odgovara mu sadnja na sunčanom mestu i na tlu koje je dobro drenirano. Ne odgovaraju mu teška zemljišta. Orezivanje nije potrebno, sem u slučaju da se pojave suve i oštećene grane. Tada uradite rezidbu.
Ovaj kedar je odličan izbor za uređenje parkova i bašta, jer je lep i lako se uklapa u različite baštenske stilove. Kada se sadi u grupama najčešće se sadi po tri sadnice u trougao. Minimalno rastojanje između sadnica bi trebalo da bude 6-7m (vodite računa o krajnjoj širini biljke). Pored takve sadnje, cedrus deodara je takođe odlična zaštita od vetra i hladnoće, pa ga možete saditi kao živu ogradu ako imate vrt veće površine.
Ukoliko kupujete sadnice u busenu idealno vreme sadnje je jesen, a ako su u pitanju kontejnerske sadnice možete ih saditi tokom cele godine.
Zanimljivosti
Ova vrsta kedra se u Indiji smatra svetom i tradicionalno se koristi u raznim svečanim prilikama. Različita verovanja su rasprostranjena o sadnji ovog drveta. Često je prisutan u hramovima i kulturnim centrima, a koristi se i u proizvodnji drveta, papira i parfema.