Solanum – encijan je jedna od najzahvalnijih cvetnica za gajenje . Dostiže visinu i preko 2m i raste kao grm, mada može da bude i puzavica. Orezivanjem može da se formira i kao malo stablo. Raste veoma brzo. Cvetovi su ljubičaste boje i blagog mirisa. Odgovara mu sunčano mesto u vrtu. Što se tiče zemlje, biljka će biti najlepša ako se sadi na tlu koje je blago kiselo ili neutralno. Kada su visoke temperature moraćete ga zalivati i dva puta dnevno. Vodite računa da ima uvek dovoljno vlage, a opet nemojte preterivati, pošto nije dobro da se voda zadržava kod korena biljke. Na početku rasta stabljika je nežna, zelene boje, ali brzo odrveni.
Solanum – encijan sa cvetanjem počinje u junu i cvetanje traje sve do prvih mrazeva. Cvetovi se otvaraju sa prvim sunčevim zracima i sa zalaskom sunca se zatvaraju (i kada je oblačno cvetovi su zatvoreni).
Orezivanje
Solanum – encijan se mora redovno orezivati pošto brzo raste. Orezivanjem ćete smanjiti bujnost biljke, lisnu masu, i na taj način ćete podstaći cvetanje i formiraćete krošnju kako želite. Ako želite formirati stablo, onda pored stabljike pričvrstite neki štap.
Rano u proleće prihranjujte biljku sa đubrivom za zelene biljke da napravi što veću lisnu masu, a od juna koristite đubrivo za cvetnice, da biste pospešili cvetanje.
Solanum – encijan – zaštita preko zime
Ova biljka se sadi u saksije pošto joj je potrebna zaštita preko zime. Ima primera da prezimi i napolju ukoliko nisu veoma jake zime, ali je bolje da ne eksperimentišete, već da sačuvate biljku za sledeću sezonu. Kada se unese u prostoriju gde temperatura preko zime ne ide ispod 5 stepeni, listovi će početi da opadaju i tada je biljka u fazi mirovanja. U tom periodu zalivajte je umereno. Pre nego što iznesete biljku na proleće, presadite je u dva broja veću saksiju. Zbog brzog rasta možda će biti potrebno da je presadite i tokom leta u još veću saksiju.