Budleja bela
Budleja bela je ukrasni, listopadni, cvetni žbun koji može dostići visinu i do 4 m. Njegovim dugim cvastima ne raduju se samo vlasnici bašta već i leptiri, bumbari i pčele, i to u pravom smislu te reči. Budleja je medonosna biljka. Cveta tokom celog leta belim i mirisnim cvetovima. Listovi su sivo-zelene boje. Zovemo je još i letnji jorgovan. U vreme cvetanja leptiri preplave ovu biljku, otuda i ovaj naziv leptirov žbun.
Sadnja bele budleje
Budlejama odgovara sadnja u sunčanom delu vrta uz veoma plodno i dobro drenirano zemljište. Najbolja je sadnja na jesen, pre prvih mrazeva ili u rano proleće. Ukoliko su biljke u kontejnerima možete ih saditi i tokom leta. Usitnite zemlju, pomešajte sa kompostom i iskopajte rupu koja je duplo šira od kontejnera u kom je sadnica koju šaljemo. Kada postavljate biljku u zemlju, gornji deo korena bi trebalo da bude izravnat sa površinom zemljišta. Nakon sadnje dobro zalite biljku. Od ove biljke možete formirati listopadnu živu ogradu. Ukoliko se opredelite za to, rastojanje između sadnica bi trebalo da bude 100-120 cm. Budleja se može saditi i kao samostalni grm u vrtu. Biće dobra kombinacija ako sadite ovu vrstu sa tamno ljubičastom u grupi.
Nega bele budleje
Strogo vodite računa o zalivanju biljke, posebno tokom letnjih meseci kada su visoke temperature. Nakon cvetanja, odsecite iscvetale delove kako biste podstakli rast i cvetanje novih. Cvetovi se stvaraju na novim granama. Da biste imali što više cvetova rano u proleće orežite biljku što više. Isto, na proleće, postavite tanak sloj komposta i malča okolo biljke kako biste imali potpunu kontrolu nad korovom. Ako je zima baš jaka, sa velikim minusom, potrebno je biljku zaštiti agrilom ili nekim drugim platnom. Ovaj grm cveta svake godine. Pošto raste brzo, možete ga orezivati i formirati stablo, pa će u tom slučaju budleja izgledati kao nisko ukrasno drvo.
O budlejama pročitajte na našem blogu Budleja – letnji jorgovan ili leptirov žbun.