Echeveria

320.00 RSD

Echeveria je sukulent koji se veoma lako gaji. Neke vrste uzgajaju se samo radi lepih lisnih rozeta koje čini debelo mesnato lišće, dok se druge gaje zbog lepih cvetova.  Ova zahvalna i dugotrajna sukulentna biljka ima plavozelenkaste listove koji sa gornje strane imaju ružičaste fleke. Mali listići s peteljke kod najmanjeg dodira otpadaju i ako padnu na zemlju odmah se ukorenjuju, pa se iz njih razvijaju nove mlade biljke, koje već u istoj godini cvetaju. Treba joj osigurati svetlo, sunčano mesto i pažljivo, ne preterano zalivanje. Zimi se zaliva još manje, a biljka se drži na temperaturi od 10-13° C, udaljena od izvora toplote. Ako se eševerija mora presaditi jer je saksija postala premala, onda je najbolje da to uradite nakon cvetanja. U ponudi su sadnice koje možete videti na ovim fotografijama (maj 2023.).

Nema na zalihama

Opis

Echeveria

Echeveria je sukulent koji se veoma lako gaji. Neke vrste uzgajaju se samo radi lepih lisnih rozeta koje čini debelo mesnato lišće, dok se druge gaje zbog lepih cvetova. Ova zahvalna i dugotrajna sukulentna biljka ima plavozelenkaste listove koji sa gornje strane imaju ružičaste nijanse. Mali listići s peteljke kod najmanjeg dodira otpadaju i ako padnu na zemlju odmah se ukorenjuju, pa se iz njih razvijaju nove mlade biljke, koje već u istoj godini i cvetaju.

Sadnja eševerie

Ovu eševeriju nije teško uzgajati. Treba joj osigurati svetlo, sunčano mesto i morate strogo voditi računa o zalivanju tokom sezone. Preko zime se zaliva još manje, a biljka se drži na temperaturi od 10-13° C. Važno je da je  udaljena od izvora toplote. Ako se eševerija mora presaditi jer je saksija postala premala, onda je najbolje da to uradite nakon cvetanja.

Nega eševerie

Iako je ovo biljka skromnih zahteva, ipak se mnogim ljubiteljima biljaka desi da se listovi osuše i otpadnu, pa od lepe biljke pune listova ostane gola stabljika, koja samo na vrhu nosi lisnu rozetu. Do ove pojave dolazi kada je eševerija u pretoploj prostoriji, a niste je dovoljno zalevali. Zato je potrebno zimi biljke držati u prostoriji u kojoj se ne loži, na prozorskoj dasci, a leti je najbolje da biljka bude napolju na suncu gde redovno dobija dovoljnu količinu vode, a svake tri nedelje je hranite rastvorljivim đubrivom. Ako se i pored sve pažnje dogodi da eševeria izgubi donje listove, onda u proleće lisnu rozetu na vrhu odsecite. Kada se “rana” malo osuši, postavite  je u oštar pesak, gde brzo pušta korenje.