Prunus fruticosa Globosa
Prunus fruticosa globosa je izuzetno lepo drvo kuglaste forme koje dostiže visinu do 5 m. Prečnik krošnje je širine 3 m. Cveta pre listanja, sitnim belim cvetićima i tada izgleda kao da je prekrivena pahuljama. U jesen lišće dobija zlatno-žutu i narandžastu boju, što daje još jedan dodatni kvalitet ovom drvetu.
Prunus fruticosa globosa – sadnja
Ovo ukrasno drvo se veoma često koristi u hortikulturi. Idealno je za pojedinačnu sadnju ukoliko imate vrt manje površine. Ako je vaš vrt veći, slobodno ih sadite u grupama ili kao drvored.
Na primer, biće lepa kombinacija dve sadnice fruticose globose i jedne sadnice padajuće trešnje. Napravite trougao od ovih biljaka ili ih sadite naizmenično, pa ćete dobiti jednu lepu kombinaciju. Ako ne želite saditi padajuću trešnju, možete saditi padajući dud ili bilo koje drugo drvo padajuće forme.
Nega japanske trešnje
Ova cvetajuća trešnja voli sunčane ili polusenovite pozicije u vrtu, a što se tiče tla odgovara im zemljište koje je bogato humusom i dobro drenirano. Japanska trešnja se koristi samo kao ukrasno drvo, nema nikakvu prehrambenu vrednost. Forma drveta se može menjati, tj. prilagoditi vašem dvorištu jednostavnim orezivanjem, ali ova vrsta je sporog i kompaktnog raste i nema potrebe za tim. U zavisnosti od mesta kalemljenja i njena krajnja visina može da varira.
Japanska trešnja – zanimljivosti
Cvetajuća trešnja predstavlja simbol proleća u Japanu i jedno je od najcenjenijih drveća u ovoj Azijskoj zemlji. U aprilu, japanske trešnje preplave ulice, vrtove i parkove raskošnim oblacima belih i ružičastih cvetova, što stvara spektakularan prizor i privlači turiste iz celog sveta. Cvetanje japanskih trešanja se slavi na mnogim mestima kroz razne rituale i ceremonije, kao što su “hanami“, gde ljudi izlaze u parkove i vrtove da bi se divili cveću i uživali u pikniku sa svojom porodicom, prijateljima i kolegama.
***Sadnice koje su u kontejnerima možete saditi tokom cele godine.