Likvidambar
Likvidambar je idealno drvo za veća dvorišta. Za 15 godina može da dostigne visinu od 8-10 m, a krošnja će mu pri tom ostati uska. Leti se često desi da drvo likvidambra pomešamo s javorom, jer imaju isti oblik lista. Ali u jesen ne postoji više mogućnosti da dođe do zabune. Već od septembra listovi počinju da menjaju boju i zelena postepeno prelazi u drečavo žutu, a zatim preko tople narandžaste u purpurnu. Ovo drvo u jesen nas ostavlja bez daha. U vašu baštu uneće šarenilo kakvo se retko sreće.Kora likvidambra je sivo-braon boje i kako biljka stari tako ta kora dobija pukotine, pa izgleda kao da je ispucala. Mlađe drveće, s druge strane, obično ima glatku koru koja podseća na plutu. Plodovi su viseće “loptice” koje ostaju na biljci tokom zime. Plodove imaju starije biljke.
Sadnja likvidambra
Likvidambar je biljka koja toleriše visok nivo vlage u zemljištu, šta više, može podneti i da jedno vreme bude na poplavljenom pordručju (ne predugo). Sadite biljku na sunčanom ili polusenovitom mestu. Najbolje će uspevati na plodnom tlu koje sadrži ilovaču ili glinu. Alkalno zemljište treba izbegavati. Ova vrsta je veoma otporna na napade insekata, pa se veoma često koristi u projektima za pošumljavanje parkova i drugih većih površina. Veoma često ga možemo videti u vrtovima većih površina gde se ova biljka koristi za formiranje drvoreda. Isto tako, može da se sadi pojedinačno u vrtovima koji imaju manju površinu. Jedna od lepših kombinacija je sadnja u grupi likvidambra i ginka. U jesen boja listova ova dva drveta izgleda spektakularno.
Orezivanje likvidambra
Likvidambar trpi orezivanje, pa ga možete održavati i na manjoj visini ako želite. Dok je biljka mlada sporijeg je rasta i grane kreću od dole. Uklanjanjem tih grana vi ćete formirati visinu stabla kakvu želite. Grane mogu biti formirane skroz do dole ako želite takav izgled sadnice u vrtu.
*** Sadnice koje su u kontejnerima možete saditi tokom cele godine.